Posted on august 4, 2007
Torchu iný txet
Výmuksy prralizdei jndeu zajíuvamú vec. Tou je, že čvoelk mžôe píčertať svolá aj bez thoo, aby jdtniveloé penísmá dlvaái zsemyl. Je to snsbpôeoé tým, že mzoog čtía sovlá ako cloek, nie po jdctneivýolh pníesmách. Sčtaí, aby bloo pvré a pesndolé psnmíeo na tom itosm mseite, tak ako v kklasocim sovle. Po alcnkgiy sa to vloá „Amreblscd txte“, čžie pvhzdanooeaprý txet.
Pélrobm mžôe nasatť, ak je sovlo plirhdé, papndíre ho čoevlk nzoepná. Ale pébolrm mžôe nstaať aj s nmkeýtroii jyakzmi. Nkrpaaíld hejrienbča sa ndeá čtíať v tjatkeo fomre, pžretoe nvuíožpea smaohksláy. Ttoo vkešto a vaic sa doveztie na skántre Mttaa Dsvaia (pujcrae vo vuskýme na uinzrviete v Carigmbde) . Ďealj pkdraliám aj stnkáru, krtoú som viyžul aj ja, pri panísí thoto čnáklu.
Tu je text v nezmenej podobe (pre každý prípad ;-)):
Výskumy prezradili jednu zaujímavú vec. Tou je, že človek môže prečítať slová aj bez toho, aby jednotlivé písmená dávali zmysel. Je to spôsobené tým, že mozog číta slová ako celok, nie po jednotlivých písmenách. Stačí, aby bolo prvé a posledné písmeno na tom istom mieste, tak ako v klasickom slove. Po anglicky sa to volá „Scrambled text“, čiže poprehadzovaný text.
Problém môže nastať, ak je slovo pridlhé, prípadne ho človek nepozná. Ale problém môže nastať aj s niektorými jazykmi. Napríklad hebrejčina sa nedá čítať v takejto forme, pretože nepoužíva samohlásky. Toto všetko a viac sa dozviete na stránke Matta Davisa (pracuje vo výskume na univerzite v Cambridge) . Ďalej prikladám aj stránku, ktorú som využil aj ja pri písaní tohto článku.
Pingback: asdf.sk